Do rodin chodí pomáhat Rodinka

Bojíte se rozpadu vaší rodiny? Že vám budou odebrány děti do ústavní výchovy právě z důvodu, že je toho na vás moc (rodina, finance, úřady, práce, doktoři)? Máte dojem, že své děti nezvládáte? Že s partnerem/kou, příbuznými je to čím dál těžší?


Autor: | Datum: 7.11.2013 - 22:36 | Zhlédnuto: 2422x

Sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi Rodinka pod o. s. Portus Prachatice je služba pro rodiny v tíživé situaci, pro rodiny, kterým hrozí rozpad, odebrání dětí nebo minimálně velké problémy s úřady a mezi sebou. Jde o rodiny, které mají potíže s výchovou dětí, nezvládají svoji rodičovskou roli (z důvodu věku, samoty, svých problému apod.), osamostatňují se nebo nemají dostatek financí, trápí je problémy s bydlením, s dluhy, s nezaměstnaností atd.

S činností Rodinky vás může více seznámit ilustrativní příběh paní Alexandry (příběh respektuje pravidla anonymity našich klientů, jakákoliv podobnost s reálnými osobami je čistě náhodná).

„Jsem mladá maminka na mateřské dovolené, mám první dítě, a to pětiměsíčního chlapečka. Tatínek Honzíka nás opustil ještě před porodem a moji rodiče mají svých starostí dost, takže na nás nemají moc času. Pobírám pouze rodičovskou a bydlím sama v pronajatém bytě, který sotva zaplatím a na živobytí už zbývá jen málo. Navštěvování úřadů je pro mě velké trápení, protože chlapeček je neklidný a dlouhé čekání provází pláč. Pracovnice Rodinky mi poskytly rady týkající se péče o dítě, rozplánování si financí, doprovodu na úřady. Práci mi ušetřily i tím, že mi pomohly se zorientovat v možnostech dalších organizací, kde jsem si vyřídla dluhy a pomohly mi najít práci i mému současnému příteli. Během spolupráce se zlepšil i vztah s mým taťkou, se kterým jsem byla dlouhodobě rozhádaná, a díky Rodince tráví Honzík s dědou víc času.“

Výhodou Rodinky je, že pracovnice pracují v terénu, to znamená, že navštěvují rodiny doma a mohou klienty doprovodit na místa, kam by se sami těžko odhodlávali (městský úřad, správa bytů, občanská poradna, úřad práce atd.) Další výhodou je, že v domácím prostředí pracovnice může rovnou pomoci se zapojením ostatních členů rodiny a odhalovat tak slabé a silné stránky rodiny, se kterými se pak dále pracuje na cestě za lepší budoucností.

Služba Rodinka je bezplatná a je k dispozici od úterý do čtvrtka od 7.30 - 17 hod. Kontaktovat její pracovnice můžete na telefonu: 720 375 646, nebo na emailu: rodinka@portusprachatice.cz .

Za SARD Rodinka Mgr. Zlata Michňová, terénní pracovnice