Nikdy není pozdě změnit způsob života

Lenčiny první vzpomínky jsou na opilou mámu a na věčné hádky. Z děcáku si toho pamatuje už víc, třeba jak si obstarat věci bez peněz. Z doby, kdy byla zpět u mámy, toho moc neví – chlast a fety dají zapomenout na ledacos. I na to, kdy a jak otěhotněla. Co s tím prckem? Kdo přijde teď a zase všechno zařídí?


Autor: Bc. Sylva Rybářová | Datum: 23.4.2015 - 00:00 | Zhlédnuto: 2370x

Lenčin příběh není bohužel ojedinělý. Jsou rodiny s dětmi, které se nedokáží optimálním způsobem postarat o svoji bezproblémovou existenci, rodiny, které neumí zajistit dostatečnou péči svým potomkům. Příčin je mnoho – nevědí, jak se o děti starat, jak si zajistit obživu, jak vést domácnost. „V rodinách, které jsou v sociálně nepříznivé situaci, často dochází k nedostatečnému naplňování potřeb jejích členů, což přímo ohrožuje vývoj dětí, které v těchto rodinách vyrůstají,“ říká Hana Modlitbová, realizátorka sanační služby Rodinka, Portus Prachatice o.p.s..

Takovéto rodiny se ale stále pohybují v začarovaném kruhu – možná si uvědomují, že něco dělají špatně, ale už neví, jak to změnit. V jejich původních rodinách to většinou vypadalo stejně. Jakým způsobem tedy zjistit, co dělají špatně a hlavně jak to dělat lépe? „Klientům pomáháme se vším, s čím si sami neumějí poradit. Pomáháme jim při jednání na úřadech, vyplňovat dokumenty, vyřizovat korespondenci s různými institucemi, shánět práci či bydlení, radíme ohledně péče a výchovy dětí, pomáháme s rozpočtem. Prostě se vším, co klientům přijde obtížné, nebo se s tím ještě nesetkali. Pokud klientům ukážeme, jak na to, jsou většinou schopní fungovat dál již více méně samostatně,“ vysvětluje Hana Modlitbová.

Na sanační službu Rodinka, Portus Prachatice o.p.s. se může obrátit každá rodina s nezletilým dítětem či dětmi, která je v sociálně nepříznivé situaci. Služba je zdarma, pracovnice Rodinky navštěvují rodiny přímo v jejich bydlišti – klientům je tak zajištěno potřebné soukromí a ochrana před předsudky. Klienti si sami řeknou, s čím konkrétně potřebují pomoci. Pokud to je v silách a kompetenci sociálních pracovnic Rodinky, klientům pomůžou obtížnou situaci řešit. Někdy stačí malé šťouchnutí a do pohybu se můžou dát velké věci.

SASRD Rodinka, Portus Prachatice, o.p.s.

Velké náměstí 14, 383 01  Prachatice

Tel.: 720 375 646

Út – Čt 8:00-17:00

Pro rok 2015 děkujeme za finanční podporu pro tento projekt Nadaci Terezy Maxové dětem