Rodinka může pomoci se změnou navyklého životního stylu

Zuzka si ani nevzpomíná, kde všude bydlela. U neznámých lidí, v „azylácích“, v pronajatých bytech. Máma nechodila do práce, neplatila nájem, museli se často stěhovat. Hodně pila, pak se hádala, prala. Často to odnesla Zuzka i její sourozenci. Druhý den jim máma říkala, že je miluje nade všechno na světě. Když měli hlad, něco ukradli. Máma domů často vodila různé strejdy, pak měli na jídlo.


Autor: Bc. Sylva Rybářová | Datum: 12.6.2014 - 14:33 | Zhlédnuto: 2282x

Teď je Zuzka velká. Je jí 18 let, má ročního syna. Ten často pláče. Zuzka neví proč. Od města dostala byt, žije v něm s Honzou. Peníze mají, i když Honza nechodí do práce. Mají přece její „rodičák“, taky nějaké dávky. Nájem zatím neplatí - Honza říká, že by pak neměli z čeho žít. Honza hodně pije, taky něco bere, dělá potom scény, ale nebije jí. Je ráda, že někoho má, komu na ní záleží. Často pije s ním, je pak větší sranda. Zuzka si půjčila peníze, aby Honzovi koupila mobil a jídlo. Jinak by zas šel někam pryč a ona by byla sama.

 

Osud Zuzky bohužel není ojedinělý. V péči Rodinky- Sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi pod Portus Prachatice, o.p.s -  jsou také rodiny, v kterých hrozí odebrání dětí z důvodu špatné či nedostatečné péče ze strany rodičů. V příběhu Zuzky jde o nedostatek financí na základní potřeby (výživu a péči o dítě, nájemné), pravděpodobnou závislost jednoho z rodičů, brzké odebrání bytu, nedostatek emocionální a citové výchovy a péče o dítě.

Pravdou je, že tito rodiče neměli kde získávat schopnosti a dovednosti potřebné pro vedení domácnosti a starost o děti. Sami vyrůstali takzvaně „na ulici“. Ve své původní rodině zažili nedostatek jak materiální tak citový. Neznají pocit bezpečí, domova. Od útlého věku viděli, že do práce se nechodí, obživa se shání všemi, i nelegálními, způsoby, účty se neplatí. Každý se musí postarat sám o sebe, i na úkor ostatních. Tyto „zákony džungle“ jsou hluboko zakořeněny a je nelehké, často nemožné, je překonat.

Pokud začne takováto rodina spolupracovat s Rodinkou, nedokážeme změnit převratným způsobem její životní styl. Dokážeme však rodiče nasměrovat. Můžeme ukázat, že problémy se dají řešit, namísto jejich přehlížení a jejich následné kumulace. Na naše klienty se nedíváme skrz prsty, ale s pochopením, protože většina lidí dělá všechno ve své podstatě s dobrým úmyslem, jen někdy prostě neví, jak na to. Můžeme ukázat, že je možné začít znovu a lépe a že tu je někdo, kdo s tím může pomoci. 

Rodinka pomáhá bezplatně. Chodíme přímo do rodin a pomáháme řešit konkrétní specifické problémy dané rodiny. Někdy člověk neví, jak dál a schopnost požádat o pomoc není znakem slabosti, ale naopak – schopnosti postarat se o sebe a své blízké.