Znáte ten příběh?

„Panebože, už zase všechno prochlastal! Já mu ukážu! Každej den dřu vod rána do večera a von pak všechno prošustruje za chlast. Vod tý doby, co ho vyhodili, se tu válí celej den. Je k ničemu. Děcka, mazejte do pokoje!“ „Mami, já tam nechci. Já se bojim!“ „Nebul! Chceš, aby vás zas seřezal?! Děte se schovat!“


Autor: Sylva Rybářová, sociální pracovnice SASRD Rodinka | Datum: 10.9.2014 - 09:13 | Zhlédnuto: 2304x

     „Mámo, poď se podívat! Ten debil zezdola de zas nadranej jak Dán! Sleduj jak se motá.“ „Hele, jestli bude dole zase nablito, tak tam na něj už musíš vlítnout!“ „Jo a dá mi do držky, jako tý svý starý.“ „Táto, a zavolám policajty, jestli tam budou zas tak řvát.“ „Jo, to víš, a budem z toho mít akorát tak oplítačky. Ať si to vyříděj pěkně sami. Mně je do toho putna.“ „A co ty děcka?“ „Vo těch mi nemluv. Maj, co si zasloužej. Parchanti řvou po chodbách, dělaj bordel a ten sklep nám stejně vykradli voni. To mi nikdo nevymluví.“

    Připadají Vám tyto situace děsivé? Bohužel nejsou zas tak neobvyklé. Existují rodiny, a není jich málo, kde rodiče nadužívají alkohol, či jiné látky měnící vnímání a chování. Volí tuto cestu jako únik od svých starostí a od neúspěšně vedeného života. Jiné východisko neznají. Jejich děti se do této situace už narodily. Nevidí nic divného na tom, že rodiče jsou opilí, hrubí, násilní. A toto chování napodobují, protože učení nápodobou je jim vlastní. Kde získat náhled na vlastní život? Kde porovnat jeho kvalitu?

     Připadá Vám tato situace známá? Možná žije ve vašem okolí podobná rodina. Rodina, kde rodiče nepracují, protože mají nízkou kvalifikaci, jsou zadlužení a plat by jim stejně okamžitě zabavili exekutoři. Rodina, kde se dětem nikdo nevěnuje, kde si děti dělají, co chtějí, tráví veškerý volný čas na ulici a jsou vychovávány pouze velkým výpraskem. Rodina, kde se problémy odsouvají a zapíjí alkoholem, kde se lze prosadit jen silou a hrubostí.

     V takovýchto rodinách nejsou naplňovány základní potřeby bezpečí, lásky a péče. V zájmu dětí je třeba zásahu zvnějšku. Rodiny se dostávají do péče odborníků – nejčastěji do péče SPOD (Sociálně právní ochrana dětí). Je vhodné, aby rodiny navázaly spolupráci i s dalšími odborníky - např. sanační služby pro rodiny.

     V prachatickém okresu existuje Sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi SASRD Rodinka (pod Portus Prachatice, o.p.s.). Sociální pracovnice Rodinky chodí přímo do rodin, kde pomáhají řešit vše, co danou rodinu nejvíce tíží. Pomáhají rodičům zorientovat se v dluzích, v rodinném rozpočtu, doprovází je na úřady, pomáhají s vyřizováním různých papírů, dokladů či dokumentů. Probírají s rodiči výchovu dětí, baví se s nimi o vhodné stravě a péči. Pokud je třeba dohledat nějaké potřebné informace, pomohou i s tímto. Rodiny se mohou na SASRD Rodinka obrátit v podstatě s čímkoli, co je tíží, s čím si neví rady. Pracovnice Rodinky se pak společně se členy rodiny snaží daný problém vyřešit. Protože jsou pracovnice Rodinky na dané rodině nezávislé, přicházejí z vnějšku, mají potřebný odstup a dokáží vše řešit s „chladnou hlavou“.

     V SASRD Rodinka vědí, že žádnou rodinu nedokáží ze dne na den spasit a od základu změnit její chování, ale otevřený přístup a upřímná snaha pomoci řešit každou obtížnou situaci rodinám pomáhá v cestě za zlepšením jejich životního stylu a potažmo i života.  

Bc. Sylva Rybářová, DiS.

SASRD Rodinka, Portus Prachatice, o.p.s.

Velké náměstí 14, 383 01 Prachatice

Tel.: 720 375 646

Út – Čt 7:30-17:00